Мрия Запорожье

З 1 квітня запоріжці будуть по-новому сплачувати за газ

З 1 квітня як для населення, так і для промислових споживачів вводиться нова система оплати за використаний газ: окремий платіж за паливо як товар, і окремий — за витрати на його доставку і розподіл серед споживачів. Рішення про це прийнято 28 березня на засіданні НКРЕКП.

Абонплата сплачується щомісяця і є фіксованою сумою, яка не залежить від обсягу спожитого в розрахунковому місяці газу.

Виділений з ціни газу платіж за його доставку є фактично абонплатою за підключення до системи газопостачання. Хоча офіційна назва — тариф на послуги суб’єктів природних монополій, які здійснюють транспортування і розподіл природного газу, або оплата вартості послуг транспортування і розподіл природного газу як плати за потужність.

За словами глави НКРЕКП Дмитра Вовка, рішення про відділення абонплати від ціни газу «базується на трьох принципах — прозорість, безпеку і створення умов для конкуренції». Детальніше про ці принципи — див.тут.

Така абонплата покриває витрати на доставку газу як по «великій трубі», тобто системі ГТС (в середньому 23% від загальних витрат), так і на подальший його розподіл по місцевим мережам.

Абонплата сплачується щомісяця і є фіксованою сумою, яка не залежить від обсягу спожитого в розрахунковому місяці газу. Її розмір розрахований за методикою, розробленою НКРЕКП, ключовим параметром в якій є максимальна потужність лічильника газу, встановлена у споживача.

Зараз, з метою соціального захисту, для домогосподарств абонплата встановлена на рівні, який суттєво нижче, ніж для промислових споживачів.

Протягом 3 років рівні тарифів для побутових і непобутових споживачів будуть вирівняні.

Для прикладу, з 1 квітня тариф на розподіл газу для побутових споживачів компанії «Київоблгаз» становитиме 2,549 коп/куб. м на годину, для промислових — 3,607 коп/куб. м на годину (всі тарифи без ПДВ)

При цьому в Києві для побутових і непобутових споживачів ПАТ «Київгаз» тариф буде однаковий — 1,273 коп/куб. м на годину.

За інформацією комісії, така абонплата на розподіл для найбільш поширеного типу лічильника (G4, 54% від загальної кількості абонентів і близько 80% від загального споживання по країні) в місяць складе 92 гривні на місяць.

Раніше, 22 березня Кабінет міністрів продовжив ще на 1 рік — до 1 квітня 2018 року — дію спеціальних зобов’язань НАК «Нафтогаз України» і постачальних компаній постачати газ населенню і підприємствам теплокомуненерго.

Постановою про продовження «спецобязанностей» регулюються тільки ціни продажу «Нафтогазом» газу як товару (4 942 грн/тис куб. м без ПДВ), в той час як в попередній редакції (діє до 1 квітня 2017 року) Кабмін визначає також граничні, кінцеві ціни на газ для населення (6 879 грн/тис куб. м з урахуванням всіх витрат на транспортування, податки та торгові націнки).

Виходячи з цього, з 1 квітня 2017 роки відбудеться поділ ціни на газ для населення на ціну газу як товару (4 942 грн/тис куб. м плюс гранична торговельна націнка газопостачальної компанії 2,5%) та плати за його транспортування і розподіл ( так звана абонплата, яку споживач буде оплачувати регулярно, незважаючи на обсяги споживання).